Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dušičky - památka zesnulých

6. 11. 2006

Dušičky – uctění památky zesnulých


Druhý listopadový den je každoročně věnován vzpomínce na naše blízké, kteří s námi již nemohou být. Pojďme se společně podívat, kde a kdy tato tradice vznikla. Dle historických pramenů se tento svátek slaví od roku 998. Zavedl jej benediktýnský opat Odillo ve francouzkém kláštěře Cluny. Ačkoli je toto datum nejstarší zaznamenanou zmínkou svátku, slavil se již o mnoho let dříve.

 Dušičky údajně pocházejí z Keltské tradice - svátku „Samhain", kterým Keltové začínali nový rok. Slavil se v podvečer 1. listopadu a Keltové věřili, že se tuto noc prolíná náš svět se světem mrtvých. Zapalovali ohně, aby se duše mrtvých mohly přijít ohřát a strávit noc se svými pozůstalými.  Z toho vznikla i současná tradice zapalování svíček, kterou dodržujeme dodnes. Dnes zapálená svíčka symbolizuje život a jejím zapálením na hřbitovech tedy symbolicky prolínání světa živých se světem mrtvých.A co jsou to vlastně ty „Dušičky"? Kde se tento název vzal? Dříve se na Památku zesnulých peklo zvláštní pečivo, kterým lidé obdarovávali pocestné a žebráky. Pečivu se říkalo právě „dušičky".  Odtud tedy lidový název.
Památka zesnulých se rozšířila do celého křesťanského světa a dnes tento den uznává velká část Evropy a přeneseně i USA, kde se slaví svátek mrtvých jako Helloween.

 K Dušičkám se také váže mnoho pověr a zvyklostí. Mezi nejznámější samozřejmě patří, že duše zemřelých navštěvují své blízké. Proto je jejich svátek opředen mnoha záhadami a tajemstvím. Určitě děti nechoďte v noci na hřbitov, protože by vás nějaká zbloudilá duše odnesla za sebe do očistce a tam by jste museli trpět za její hříchy. 

Mnozí z nás v tyto dny navštěvují hřbitovy, vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou mezi námi a zapalují svíčky. Bez ohledu na to, zda věříme v „kouzelnou noc", jak se také noci Dušiček říká, zapalme svíčku jako vzpomínku na ty,  kteří již nemohou být mezi námi. A cestou na hřbitov se podívejme na oblohu, vždyť jedna pranostika říká:

„Když na dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje."